12 Blueprints a starsze metody
W ostatnim poście pisałam, że Indywidualna Analiza Kolorystyczna to proces, który ma na celu zmierzenie naturalnej ludzkiej pigmentacji. W metodzie 12 Blueprints, na której pracuję używam do tego celu zestawu 112 odpowiednio wyselekcjonowanych i skalibrowanych z paletami Sci\ART chust. Z ich pomocą określam temperaturę indywidualnej kolorystyki (ciepła, zimna, neutralna), jej zakres jasności/ciemności oraz intensywność pigmentacji. Tak zidentyfikowane parametry przekładają się na paletę kolorystycznę, która najpiękniej z daną osobą harmonizuje. Powtarzanie tych właśnie kolorów w stroju, makijażu i kolorze włosów daje najbardziej spójny i naturalny efekt.
W systemie 12 Blueprints najważniejszym aspektem jest skóra. To ona zajmuje największą powierzchnię naszego ciała i najbardziej reaguje na otaczające ją kolory. Przez ostatnie 20 lat nasze zrozumienie biologii wzroku i jej znaczenia dla analizy kolorystycznej poszło bardzo do przodu. W procesie analizy dążymy do wybrania palety kolorystycznej, przy której cera wyglądać będzie najbardziej świeżo, zdrowo i młodo. W przeciwieństwie do starszych, stereotypowych metod analizy (w Polsce nadal jeszcze najczęściej praktykowanych), kolor włosów i oczu ma znaczenie drugorzędne i nie decyduje o przypisaniu do Sezonu. Teraz już wiemy, że każdy typ kolorystyczny może mieć praktycznie każdy kolor oczu i włosów.
Ludzkie oko najlepiej postrzega kolory przez porównanie. Dlatego w tym systemie proces analizy sprowadza się do porównywania chust w różnych kolorach w stosunku do naturalnej kolorystyki. Odbywa się to w sposób ustandaryzowany i metodyczny. Kiedy klientka (lub klient) siada przed lustrem, ja staję za nią i zmieniam chusty, przesuwając je pod jej brodą. Na początku wyjaśniam co i jak będziemy obserwować, a w trakcie tłumaczę reakcje, które widzimy w lustrze. Wszystko po to, by zobaczyła sama dlaczego jedne chusty są dla niej korzystniejsze od innych, zrozumiała jak dochodzimy do najlepszego Sezonu i dlaczego warto jego kolorów używać.
Proces IAK
Proces 12 Blueprints zaczyna się od 4 Chust Kluczowych, które reprezentują najbardziej charakterystyczne kolory Zimy, Wiosny, Lata i Jesieni. Na tym etapie przede wszystkim uczymy się twarzy i tego, jak reaguje na kolory. Nie podejmujemy jeszcze żadnych decyzji co do Sezonu.
Następny etap to analiza z użyciem 4 zestawów chust (po 5 kolorów w każdym) należących do Prawdziwych Sezonów, czyli: Prawdziwej Zimy, Prawdziwej Wiosny, Prawdziwego Lata i Prawdziwej Jesieni. Za każdym razem porównujemy do siebie 2 Sezony i obserwujemy który z nich jest lepszy. Tu już możemy (choć nie musimy) zacząć eliminację najmniej korzystnych opcji.
W dalszej kolejności koncentrujemy się na zawężeniu tylko jednego parametru indywidualnej pigmentacji, czyli temperatury. Za pomocą 4 zestawów po 4 chusty w różnych wersjach czerwieni próbujemy określić podton. Sprawdzamy czy podton (undetone) jest ciepły (warm), neutralny ciepły (warm neutral), neutralny chłodny (cool neutral) lub zimny (cool). Eliminujemy najgorszą opcję.
Pozostała część analizy poświęcona jest porównywaniu chust (5 kolorów w każdym zestawie) Sezonów, które w żaden sposób do tej pory nie zostały wyeliminowane. Każde porównanie to zestawienie ze sobą 2 Sezonów i eliminacja 1 z nich, aż do momentu gdy zostanie tylko jeden Sezon – ten najlepszy.
Ile trwa analiza?
Jak widzisz, proces analizy jest dokładny i przez to dość długi. Zwykle sama analiza trwa około 2 godzin, ale może i więcej. Podczas takiego spotkania poświęcam dodatkowo trochę czasu na wytłumaczenie teorii, rozmowę o cechach charakterystycznych wybranego Sezonu, ćwiczenia z harmonizacji próbników kolorystycznych, dobór kolorów makijażu i ewentualne pytania. Na całe spotkanie najlepiej więc założyć około 3-4 godzin. Zwykle sugeruję jednak klientkom, by nie planowały nic zaraz po, na wypadek gdyby się przedłużyło. Moim celem jest dać im wiedzę i narzędzia, by ją odpowiednio wykorzystać. Szkoda by było w pośpiechu kończyć i zostawiać je z poczuciem niedosytu lub zagubienia.
Czy analiza metodą 12 Blueprints jest w 100% bezbłędna?
Krótka odpowiedź brzmi: nie, nie w 100%. Ale w porównaniu do innych metod margines błędu jest drastycznie zredukowany. Dzieje się tak dzięki użyciu w studio oświetlenia zbliżonego do naturalnego światła słonecznego, wyeliminowaniu mogących wpłynąć na analizę innych bodźców kolorystycznych (tło oraz okrycia klienta i analityczki) oraz czynników utrudniających właściwe rozpoznanie Sezonu (makijaż, analiza ze zdjęć). Nadal jednak pozostaje czynnik ludzki, który odpowiednio przeszkolony musi właściwie odczytać i zinterpretować zależności pomiędzy twarzą klienta a chustami. Może kiedyś doczekamy się technologii, która bezbłędnie zrobi to za nas?